İrlanda

İrlanda seyahati ile ilgili en kafa karıştırıcı konu vize konusu olduğundan İrlanda’yı anlatmaya öncelikle vize sürecinden başlamak istiyorum.

1-İrlanda’ya giderken ne vizesi almam gerekir? Schengen iş yapar mı? Peki ya İngiltere vizem?

İrlanda’da Schengen kullanılmıyor. Ülkenin kendine ait bir vizesi var. Bunun için VFS Global’den başvuru yapmanız gerekiyor. Ülkeye İngiltere vizenizle girebilirsiniz ama öncesinde mutlaka İngiltere’ye giriş yapmış olmanız gerekiyor. Bu giriş aynı seyahatte olmak zorunda değil son 6 ayda İngiltere’ye girip çıktıysanız Irlanda’ya aynı vize ile girebiliyorsunuz.

 

2-İrlanda vizesi hem Kuzey İrlanda hem de Güney İrlanda da kullanılabiliyor mu?

Kuzey İrlanda, İngiltere’ye bağlı bu nedenle ingiltere vizesine tabi ancak karayolu ile Kuzey İrlanda’ya geçerken fiziksel bir sınır kapısından geçmiyorsunuz bu nedenle ülkeler arası geçiş mümkün. Brexit süreci tamamlana kadar Kuzey İrlanda’ya İrlanda vizenizle girebilirsiniz.

3-İrlanda vizesi almak ne kadar zor?

Çok zor! Nedense çok fazla evrak talep ediyorlar. Örneğin vukuatlı nüfus cüzdanınızın yeminli tercüman tarafından çevrilmiş tercümesini, gelmiş geçmiş tüm pasaportlarınızın asıllarını,  seyahat arkadaşınızın pasaport fotokopisini ve daha neleer neler.. 😊 Ayrıca vize çok hızlı çıkmayabiliyor zamanınızı iyi ayarlayın. Girerken kapıda otel rezervasyonunu büyük ihtimalle soracaklar, benim önümdeki kızın kalacağı oteli arayıp orada kalıp kalmayacağını sordular, kız son dakika oteli değiştirmiş ancak eski rezervasyonunu gösterdiği için bir süre içeri almadılar..

Anlayacağınız biraz zorluyorlar!

İrlanda’da Görülmesi Gereken Yerler:

Yukarda da söylediğim gibi İrlanda kuzey ve güney olmak üzere ikiye ayrılıyor. Kuzey İngiltere’ye bağlı ve daha çok İngiltere’nin kültürünü yansıtıyor. Güney ise keltleri yani gerçek İrlandalıların kültürünü yansıtıyor. Güneyin başkenti Dublin, kuzeyin başkenti iste Belfast.  Dublin publarla dolu, cıvıl cıvıl ve oldukça eğlenceli bir şehir. Açıkçası biz Belfast’ı çok beğenmedik. Kuzey İrlanda’yı popüler kılan şey doğal manzaraları… Özellikle Giant Causeway, Game of Thrones destinasyonları, Carraick-A-Rede asma köprüsü gibi yerler manzaralarıyla nefes kesiyor.

Tüm bunları Dublin’den tur alarak aynı gün içinde gezebilirsiniz. Biz Paddywagons adlı bir firmayla gezdik gayet güvenli bir tur olmasına karşılık program o kadar doluydu ki bazı yerleri koşarak gezmek zorunda kaldık.

Nefes kesen manzaralar ve falezler sadece Kuzey İrlanda’da değil.  Güney İrlanda’da da Killarney , Cliffs of Moher, Galway , Ring of Kerry gibi yerlerde manzaralara doyabilirsiniz. Bu geziyi de yine tur şirketleri ile yapabilirsiniz ve sağdan direksiyon araba kullanabilirim diyorsanız araba kiralayabilirsiniz. Ama tüm bu rotalarda yollar hep uçurum, sağ direksiyonla araba kullanmayı öğrenme işini başka bir ülkeye saklayabilirsiniz 😊

İrlanda’da Atlantik okyanusunun dalgaları eşliğindeki yemyeşil manzaralar nefes kesiyor doğru ama elimizi vicdanımıza koyalım, bu manzaralar Karadeniz’de de var. Çokta şey etmeyin..

Bu doğal rotalardan birini maksimum 2 tanesini görseniz yeter bütün ülkeyi gezeceğim diye kendinizi de, bütçenizi de paralamayın 🙂

Dublin gerçekten çok çok eğlenceli bir şehir, bana sorarsanız İrlanda’ya gidecekseniz Belfast’ta değil Dublin’de kalmalısınız. Dublin’e gittiğinizde 45 dk uzaklıktaki Howt balıkçı kasabasına gidin bu sayede güney sahillerini görmüş olursunuz. Kuzeyi görmek için Giant Causeway rotasını izlemek yeterli olur.

Giants Causeway

Gaint’s Causeway yani Devler Geçidi, volkanik patlamalar sonucu orataya çıkan lavların suyla buluştuğunda aniden soğumasıyla oluşmuş. Mucize gibi duran bu taşlarla ilgili çok ünlü bir efsane var.

Zamanında birbirlerine uzaktan atarlanan 2 tane dev varmış. Bunlardan biri İskoçyalı diğeri de İrlandalı  Finn MacCool’muş. Bu iki dev aralarında deniz olduğu için buluşup dövüşemiyorlarmış. İrlandalı  dev Finn bir geçit yapıp İskoçyalı devi dövmeye karar vermiş. Günlerce elleriyle tek tek karşı kıyıya kadar bir geçit inşaa etmiş. Karşı kıyıya ulaşınca birde ne görsün! İskoçyalı dev kendinin tam 2 katıymış. Bunu görünce kaçmış ve evine saklanmış. Kaçarken de botunu düşürmüş. (Bu bot önemli çünkü bu geçit üzerinde bir yerde bot şekilde bir oluşum var.) İskoçyalı dev, Finn’in evine kaçtığını görmüş ve arkasından gelmiş. Finn’in karısı o sırada evdeymiş ve kocasını korumak için onu bebeklerinin beşiğine yatırmış ağzına bir emzik, eline de oyuncak bir ayı vermiş. İskoçyalı dev, eve gelip bu bebeği görünce dehşete kapılmış. Çünkü bebek olarak bu kadar büyükse, büyüyünce kim bilir ne olur diye düşünmüş. Arkasına bakmadan Finn’in yaptığı geçitten geçerek evine doğru kaçmaya başlamış. Kaçarken de bebek büyüdüğünde gelemesin diye geçidi yıkmış.  Şimdi gördüğümüz bu altıgen taşlar o geçitten kalanlarmış.

Howt:

Barlar, Publar ve Restoranlar:

Şimdi gelelim Dublin’in renkli hayatına.. Dublin’de eğlence gün boyu devam ediyor. Dublin’de canlı müzik çok seviliyor bu yüzden hemen hemen her yerde canlı müzik var. Her an her köşeden bir müzik sesi yükseliyor. Özellikle Temple Bar’ın olduğu Essex ve Fleet caddelerinde yan yana publar ve geleneksel İrlanda yemekleri yapan restoranlar var. Bu cadde eğlencenin merkezi nasıl bir yer olduğunu görmek isterseniz, Earthcam’den 7/24 canlı izleyebilirsiniz.  Ben bu siteye hava durumunu anlamak için her seyahatimden önce göz atıyorum. Havanın sıcaklığını insanların ne giydiğini görerek anlamak çok kolay oluyor 😊

Linkleri buraya bıraktım:

https://www.earthcam.com/world/ireland/dublin/?cam=templebar

https://www.earthcam.com/world/ireland/dublin/?cam=dublinpub

Dublin mekanlarından en beğendiklerimiz:

Fleet Street üzerindeki mekanlar:

Temple Bar:

Temple Bar’ın geçmişi 1600’lü yıllara dayanıyor. Bar ve etrafındaki diğer yerler adını Sir William Temple’dan alıyor.

 

The Quays Bar:

The Oliver St. John Gogatry:

Özelikle 1.kata çıkarsanız geleneksel İrlanda müziği yapan gruplar dinleyebilir ve İrlanda yemekleri yiyebilirsiniz.

 

Vintage Coctail Club

Kapısını zor bulacağınız, Selin, bizi yine nereye gönderdin? diyeceğiniz ama içeri girince çok beğeneceğiniz gizli bir mekan. Bana güvenin ve merdivenleri çıkın söz veriyorum sizi kesmeyecekler : )

 College Green caddesi:

The Bank on Collage Green:

Bu cadde üzerinde bir sürü güzel mekan var, boydan boya yürümelisiniz.

IMG_0266

Dame Court Caddesi:

Stag’s Head: Bu pub da yine en eskilerinden, iç dekorasyonu muhteşem. Üst katında da canlı müzik oluyor. Bu cadde de çok hareketli bir cadde, etrafında bir çok pub var.

stags-head-dublin-3-optimised

Downson Street

The Ivy Dublin

YZKLGy_w

Bar 1824

1824-bar-entrance-shelbourne-hotel-dublin

Long Hall Bar

The+Long+Hall

The Odeon Garden

BBQ-5-400x284

Dingle Whiskey Bar

 

Konaklama

Bride Str. Castle Str. Ve Merrion Square civarı konaklamak için uygun yerler. En çok zaman geçireceğiniz merkeze yürüme mesafesi uzaklıkta olabilirsiniz.

Trinity Collage

Trinity Collage’ın içinde muhteşem bir kütüphane var.  Harry Potter’ın bazı sahneleri bu kütüphanede çekilmiş.

Guinness Store House

Burası Guiness biralarının müzesi, biranın üretimiyle ilgili tüm aşamalara tanıklık edebilirsiniz. Bina 4-5 katlı ve oldukça eğlenceli. Giriş ücretine deneme seti de dahil. Guniness’le ilgili en ilginç şeylerden biri de Guinness rekorlar kitabına isim vermesi. Guinness Rekorlar kitabı Guinness’in sahibi olan  Sir Hugh Beaver, tarafından bir barda icat edilmiş

Vintage Tea Tour

Çayınızı otobüste alır mısınız? 😊 Vintage Tea tour son derece tatlı bir aktivite, eksi bir otobüsün içinde 80 dk süren tatlı bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Kısa İrlanda Tarihi:

İrlandalıların ataları Keltler ve Keltlerin, İrlanda adasındaki geçmişi Milatta önceye dayanıyor. 5. Yüzyıl itibariyle adaya Hristiyanlık ulaşmış, bunda St. Patrik’in büyük etkisi olmuş. St. Patrik İrlanda’da adanın koruyucusu sayılıyor. Meşhur St. Patrik günü her yıl 17 Mart’ta onun adına kutlanıyor.

İrlanda 800 yılında Vikinglerin istilasına uğramış bu nedenle adada özellikle Dublin civarında Vikinglerin izlerine rastlamanız mümkün.

Daha sonraları 1167 yılına gelindiğinde İrlanda İngilizlere maruz kalmaya başlamış. İngiltere protestanken İrlandalıların Katolik kalmak istemeleri uzun yıllar sürecek savaşlara, ayaklanmalara ve kıtlıklara neden olmuş.

dublin-day-1-033.jpg

1798 yıllarına gelindiğinde tekrar ayaklanma çıkmış, ayaklanmaların sonunun gelmeyeceğini anlayan İngiltere, İrlandalıları hoşnut etmek için Büyük Britanya ve İrlanda Birleşik Krallığı adı altında yeni bir düzen oluşturmuş. Ancak sular durulmamış  ve 18451849 yılları arasında 2. bir kıtlık dönemi yaşanmış. Dublin’de kıtlık dönemine ait kanıtların olduğu bir sergi var ziyaret etmek isterseniz linki buraya bırakıyorum. https://www.visitdublin.com/see-do/details/irish-famine-exhibition

Açlık yüzünden milyonlarca İrlandalı ABD’ye ve diğer ülkelere göç etmiş. İrlanda’nın nüfusu 8 milyondan 4,5 milyona inmiş. Bu dönemde ülke Britanya’ya bağlı kalmak isteyen Birlikçiler ve bağımsızlığı savunan Ulusalcılar olarak iki gruba ayrılmış.

1200px-Map_of_Ireland's_capitals

Zamanla İrlanda kültürü asimile olmaya başlamış ve İrlandaca unutulmaya başlamış. Günümüzde ülkede İrlandaca kullanımını arttırmaya çalışıyorlar, İrlandaca okullarda zorunlu olarak öğretiliyor. Asimile olan kültürlerini yeniden diriltmeye çalışıyorlar ve gerçekten işleri çok zor. Bir ülkenin kültürü ve dili onun en değerli mirası, kendi dilini unutmak, kültürünü ve tarihini reddetmek o ülkeyi kimliksizleştiriyor. Bu nedenle var olan değerlerimize sıkı sıkıya sahip çıkmalıyız.

Bu sosyal mesajı da verdiğime göre İrlanda’nın tarihini anlatmaya devam edelim : )

1916’ya geldiğimizde sorunlar hala çözülmemiş bu sefer de Paskalya ayaklanması çıkmış. Bu dönemde İrlandalı gönüllüler IRA (Irish Republician Army) çatısı altında örgütlenerek Britanyalılara karşı bir gerilla savaşı başlatmış. Savaşın sonunda Güney İrlanda,  İrlanda Bağımsız Devleti adıyla bağımsızlığını ilan ederken Kuzey İrlanda Birleşik Krallık’a bağlı kalmış. Fakat IRA’nın aşırı kanadı, bu durumu ilk başta kabul etmemiş ancak zamanla razı olmuş. IRA ilk yıllarında bağımsızlığın ancak silahlı mücadele ile mümkün olduğunu savunmuş  ve 2005’de mücadelelerini politik yollardan devam ettireceklerini açıklamış. IRA bugün Avrupa Birliği’nde, Krallık ‘ta ve İrlanda’da yasa dışı terörist organizasyon olarak kabul edilmektedir.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s