Hindistan

Bu yazımızda Hindistan’ın en renkli ve fantastik yerlerini anlatacağız. Ama öncelikle Hindistan hakkındaki izlenimlerimizi paylaşmak istiyorum.

Evet Hindistan çok farklı, çok renkli ve bence mutlaka görülmesi gereken bir ülke. Ama bu blogta gittiği yeri abarta abarta anlatmak yok! Bu nedenle Hindistan’ı tüm gerçekleriyle anlatacağız!

Öncelikle Hindistan’ın pisliği hakkında duyduğunuz her şey doğru!  Hatta ‘bana pislik koymaz’ diyecek birinin bile sınırlarını zorlayabilecek kadar doğru! Sokakların kirliliğinin yanı sıra havası da oldukça kirli, diyorlar ki ‘Delhi’de bir gün geçirmek 50 sigara içmeye bedel’ Ayrıca Hindistan’da bir çok insanın evinde tuvalet yok. 2014’de  Hindistan nüfusunun sadece %40’nın evinde tuvalet olduğu açıklanmıştı. Şimdilerde bu rakam %88.9 olarak veriliyor. Anlayacağınız Hindistan’da bir tuvalet devrimi yaşanıyor:)

Diğer konu güvenlik, ülke kadınlar için çok güvenli bir ülke değil. Özellikle yalnız seyahat edecekseniz, hava karardıktan sonra dışarda kalmanız tavsiye edilmiyor. Turla tatile gitmeyi sevmiyorum ama Hindistan’ı turla gezmek pek de mantıksız sayılmaz. Hindistan’da halk turistlere genellikle uzaylıymış gibi bakıyor. Her gittiğiniz yerde tüm bakışlar üzerinize dikiliyor. Sokaklarda kalabalık erkek grupları geziyor ve bir anda hepsi birden sınırsızca yanınıza yaklaşabiliyor. Ne oluyor bir dakika derken, kolunuza girip fotoğraf çektirmek için yarışmaya başlıyorlar. Özelikle sarışınları çok seviyorlar eğer sarışınsanız ünlü biri gibi hissetmeniz çok muhtemel 😊 Halk ücretsiz olarak mabetlere ve saraylara girebiliyor. Örneğin Taj Majal’e gelen çok sayıda yerli turist var. Bunun nedenini rehbere sorduğumuzda, “siz Taj Mahal’i görmeye geliyorsunuz onlar da sizleri görmeye geliyorlar” dedi. Orada olduğumuz sürece olumsuz bir deneyim yaşamadık ama turistlere olan yaklaşımları işte böyle biraz değişik. Sevmediğimiz diğer şey de satıcıların ısrarcılığı oldu. Bir dükkadan bir şey almadan çıkmak mümkün değil, inanılmaz ısrarcılar.

Şimdi gel gelelim bu olumsuzluklara karşı, nasıl güzel bir deneyim yaşayabileceğinize. Bu ülkede macera aramayın ve hostel değil otelde kalın. Hindistan’ın en güzel yanı pek çok ünlü zincir otel grubunun makul fiyatlara oda satması. Bunun dışında sokakta ya da bilmediğiniz yerde yemek yemeyin ve musluk suyu içmeyin!

Hindistan mutfağı pek çok açıdan bizim Güneydoğu Anadolu mutfağımıza benziyor. Tabi biraz acı ve bolca da baharat sevmek lazım 😊 Hindistan’da en çok kişniş, tarçın, zerdeçal ve acı baharatlar kullanılıyor. Birde masala adını verdikleri bir baharatları var bu baharat pek çok baharatın bir araya getirilmesinden oluşmuş karışık bir baharat türü.

Türk mutfağında sıklıkla yediğimiz; börek (samaosa), Ayran (lassi), lavaş, pide (nan), pilav ve kemal paşa tatlısı (gluab jamun) gibi lezzetler farklı yorumlarla Hint mutfağında da pişiyor.

Bunların dışında bazı yemeklerin isimleri bile bizimkiyle neredeyse aynı. Örneğin biryani, tandoor, kofta, halwa ve muhallebi bize oldukça tanıdık isimler 😊 Yemekleri elle yemek gibi bir adetleri var güya böyle olunca lezzeti daha iyi anlaşılıyormuş ama bence bunun nedeni daha az bulaşık çıkarmak:( Yemekler gerçekten lezzetli benim bugüne kadar en sevdiğim mutfak Hint mutfağı oldu diyebilirim!

mainfoodindia-1.jpg

Hindistan’da gezmek için otelinizden tur ayarlayabilirsiniz. Size özel klimalı araçlarla tüm ülkede gezebilirsiniz. Hindistan’da taksiler saatlik olarak tutulabiliyor. Örneğin kaldığınız otelden bir restorana gitmek isterseniz taksiyi yemek yediğiniz sürece bekletmeniz mümkün. Pek çok insan tüm gün aynı taksi ile geziyor. Ayrıca ulaşım için tuk tukları kullanabilirsiniz. Trenle seyahat etmenizi önermem. Trenlerin bazı vagonları sadece kadınlar için ayrılmış durumda, geçenlerde İstanbul’da yaşanan metrobüs tacizinden sonra Ahmet Vehbi kardeşimiz ‘kadına ayri vagon şart.. birçok ülkede başarıyla uygulanıyor’ derken Hindistan’ı kastediyordu! Buradan kendisine nelere özeniyorsun evladım? diye sormak istiyorum !

Her neyse eğer düzgün bir otelde kalır, düzgün bir tur şirketi ile ülkeyi gezer, bilmediğiniz yerden yemek yemez ve hava kararınca otele dönerseniz büyük olasılıkla rahat bir tatil geçirirsiniz. Bir de tabi en önemlisi aklınıza kötüyü getirmeyin :D:D

Ne yazıkki Hindistan’da pek çok yerde hayal edemeyeceğiniz bir fakirlik var. Binlerce insan evsiz yaşıyor. Eğer gece, uyku vakti dışarda kalırsanız caddeler boyunca insanların kaldırımlarda yan yana yattığına, tuk tuk şoförlerinin tuk tukların içinde uyuduğuna şahit olabilirsiniz.  Geceleri Delhi’de sanki deprem olmuşta insanlar sokaklara dökülmüş gibi bir hal var. Hindistan’da hava genellikle sıcak olduğundan soğuk bir problem olmuyormuş ama iklim değişikliği nedeniyle artık kışlar çok sert geçmeye başladığı için bu durum malesef Hindistan’da binlerce insanın soğuktan donmasına neden oluyormuş.

Gezilecek Yerler

Hindistan’da en popüler rota Altın Üçgen dedikleri bölge, bu bölge Hindistan’ın kuzeyinde yer alan  Agra, Delhi, Jaipur’dan oluşuyor. Jaipur, Rajastan bölgesinde, bu bölgede önemli şehirler var. Japiur’a gittiğinizde bölgedeki diğer şehirlere giderek Altın Üçgen rotanızı genişletebilirsiniz.

Hindistan’ın kuzeyinde İslam ve Sihizm yaygın. Bu bölgenin mimarisinde İslam’ın etkisi çok büyük, esasen en popüler ve en beğenilen yapıların genelinde İslam, Osmanlı, İran ve Moğol etkileri var. Müslümanlık Hindistan’da en çok inanılan 2. Din ( nüfusun %14.23’ü) Hinduizm ( nüfusun 79.80%’i). %14 gözünüze az gelmesin Hindistan nüfusunda bu rakam kabaca 172 milyona denk geliyor 😊

Hindistan’ın güneyinde ise Hinduisim etkili, günümüzde yaklaşık 900 milyon inananıyla Hristiyanlık ve İslam’dan sonra dünyada en büyük üçüncü din. Hinduizm’de reenkarnasyona inanılıyor. Din öğretmenleri “Guru”lar. Hinduizm’de karma yasası var ve bu yasaya göre kişi kaderini kendisi yazıyor. Bu inanışa göre insan iyi bir şey yaptığında karşılığını iyilik olarak kötü bir şey yaptığında ise kötülük olarak alacaktır. Ayrıca insan, bir şeyi derinden isterse bu şeyin gerçekleşmesine etki edebilir. Hinduizm’e göre insanın hayatı illüzyondan ibarettir. İllüzyonun farkına vararak kurtuluşa eren; insanın içindeki tanrısal öz, evrensel özle birleşir ve onun bir parçası olur.  İşte Osholar, Nirvana’ya ermeler, evrene enerji göndermeler ve tantralar biraz bu inanıştan geliyor. Hindularda et yemek yasak ve Hint halkının %25’i vejetaryen. Bunun dışında ayrımcılık sebebiyle anayasada yasak olmasına rağmen, Hindistan’da yaşayan Hindular arasında belli sosyal tabakalara ayrılma yani Kast Sistemi toplumda hala görülüyor. Kast sisteminin temel ilkesi; doğumdan itibaren tüm insanlar arasında görevlerin, hakların, sorumlulukların ve gücün kesin çizgilerle ayrılmış olmasıdır. Elbette bu durum sosyal sınıflar arasında bir uçurum yaratıyor.

Agra:

Agra’da görülmesi gereken yerler:

 • Taj Mahal

Şah Cihan, Taj Mahal’i 14. çocuğunu doğururken ölen çok sevdiği karısı Mümtaz Mahal için anıt mezar olarak yaptırmıştır.

Taj Mahal’in pek çok kaynakta İranlı bir mimar tarafından yapıldığı söyleniyor. Ancak kimi kaynaklarda  İtalyan, kimilerinde Fransız ve kimilerinde ise Türk bir mimar tarafından yapıldığı söyleniyor. Bizi gezdiren rehber diğer seçeneklerden bahsetmeden mimarın Türk olduğunu söylemişti. Muhtemelen İtalyanları gezdirirken de mimarın İtalyan olduğunu, Fransızları gezdirirken de Fransız olduğunu söylüyordur 😊 Ancak şu bilinen bir gerçek ki tamamı olmasa da kubbesi kesin olarak  Mimar Sinan’ın öğrencisi Mimar İsmail Efendi tarafından yapılmış.

Taj Mahal’in neredeyse tamamı beyaz mermerden yapılmış. Üzerinde yüz binlerce akik, sedef ve firuze gömülü olan duvarlarında ayrıca 42 zümrüt, 142 yakut, 625 pırlanta ve 50 adet çok iri inciler var. Her açıdan simetrik ve içeride çıkardığınız ses, akustik düzeni sayesinde 7 defa yankılanıyor.

Taj Mahal, gün doğarken pembe, gündüzleri beyaz ve geceleri ise altın rengine bürünüyor. Beyaz mermerler ışığa göre renkleri farklı yansıtıyor. Ancak Hindistan’ın kirli havası Taj Mahal için risk oluşturuyor. Neyse ki bunun önüne geçmek için önlem almışlar. 4 kilometrelik bir alan içinde motorlu taşıtla Taj Mahal’e yaklaşmak yasak, belli bir yerden sonra tuk tuklarla veya yürüyerek gitmeniz gerekiyor.

Delhi:

Delhi’de görülmesi gereken yerler:

 • Akshardham Tapınağı,

 Hindistan.jpg

 • Alışveriş için Khan market, Janpath market ve Shahpur Jat caddesi. Kızlar sizin için söylüyorum mutlaka yerel kıyafetlerden alın ve orada giyin. Modellere bu siteden bakabilirsiniz. https://www.perniaspopupshop.com/ Bu mağaza baya bi luxury ama oraya gittiğinizde çok daha uyguna kıyafetler bulacaksınız.
 • Ulusal Gandhi Müzesi ve Kütüphanesi
 • Kızıl Kale,
 • İllede sokak lezzetler denemek istiyorsanız Chandni Chowk Pazarı, bence denemeyin 🙂

httpblog.theotherhome.com6-interesting-markets-of-delhi.jpg

 • Yıldızların ve gezegenlerin hareketlerini gözlemlemek adına inşa edilmiş gözlem evi Jantar Mantar

 • Erkeklerinde başını örtmek zorunda olduğu sih tapınağı, Darbar Sahib

Tapınakların pek çoğunda ayakkabılarınızı çıkarmanızı isteyecekler, çıplak ayak gezmek istemiyorsanız  yanınıza yedek bir çorap alın!

Rajastan:

Rajasthan’ın başkenti, pembe şehir Jaipur. Jaipur’a pembe deniyor ama kirlilikten şu an daha çok kahverengi bir görünümde. Rajastan’ın diğer önemli şehirleri ise Jodhpur, Udaipur, Bikaner, Kota ve Ajmer.

Jaipur’da görülmesi gerekenler;

 • Tepesine kadar fillerin eşlik ettiği Amber Kalesi (Yukarı çıkmak için bu fillere binmeyin zira üzerlerinde ki demir oturaklar hayvanlara ciddi şekilde zarar veriyor)

 • Hawa Mahal, Babürler zamanında yapılan bu saray bir taç şeklinde inşa edilmiş. Sarayın arı kovanına benzer çok sayıda penceresi var. Bu pencereler içerde hava akımı sağlıyormuş. Bu nedenle  de bu saraya Hawa Mahal yani Rüzgar Sarayı deniyor. Rivayete göre zamanında saray kadınlarının halk içinde dolaşması yasakmış. Kadınlar işlek bir cadde üzerine kurulu bu sarayda pencerelerden caddeyi ve günlük yaşamı izlerlermiş. Sarayın tamamını fotoğraflayabilmek için yolun karşısındaki terasa çıkmanız gerekiyor.
 • Gölün ortasında yer alan altın saray Jal Mahal

jal-mahal-head-202.jpeg

Jodhpur’da görülmesi gerekenler;

 • Oldukça derin ve uzun basamaklardan oluşan Toorji Ka Jhalra kuyusu

build-brick-step-best-of-indian-baba-s-picture-of-toorji-ka-jhalra-toorji-s-step-well-photos-of-build-brick-step.jpg

Udaipurd’a görülmesi gerekenler;

 • Udaipur şehir sarayı
 • Lake palace
 • Hint bahçesi Jawahar Circle, Gulab Bagh

img_8328.jpg

Güney Hindistan

Günay Hindistan’ı görmedik ama en çok görülmesi gereken şehirler arasında Mumbai,  Ganj nehrinin geçtiği Varnasi ve tatil beldesi olan Goa şehri var. Ayrıca eğer Osho hayranıysanız, Pune şehrinde Osho Meditation Resort, arınma için hala sizi bekliyor.

Visit_Meditation is Coming Home_11

Mumbai:

Eski adıyla Bombay olan bu şehir Hindistan’ın en büyük, dünyanın da 9. büyük şehridir. Bolywood’a ev sahipliği yapar. Buraya gitmişken Bolywood stüdyolarını da ziyaret edebilirsiniz.

Varnasi:

 • Ganj Nehri; Himalayalar’dan başlayan Ganj Nehri Hindistan’da kutsal bir nehir olarak kabul ediliyor. Hindular bu nehirde yıkanarak günahlarından arındıklarına inanıyorlar. Bu nedenle her yıl bu nehirde yıkanmak için Varnasi’ye geliyorlar. Ancak nehir sanayi ve lağım atıkları sebebiyle dünyanın en kirli nehirleri arasında ilk 5’te yer alıyor.

gettyimages-139138775-640x640.jpg

Otel önerileri

Bu vereceğim önerilerin hiç birinde konaklamadık. Fiyatlarına dair hiçbir fikrim yok ama bence Hindistan’ın en güzel otelleri umarım siz konaklar ve bize anlatırsınız!

 • Taji Lake Palace

Taj-Lake-Palace-room-1024x745.jpg

 • Rambagh Palace
 • Sujan Luxury, Sujan Rajmahal Palace

sujanluxury10.jpg

 • Samode Haveli

SamodeHaveliEdited+(25+of+30).jpg

 • Hotel Narayan, bu otelin çok ünlü bir barı var. Bahçesinde tavus kuşları koşturuyor. Bu otelde konaklamazsanız bile bir şeyler içmek için mutlaka uğrayın.

HJW8526_opt.jpg

 

2 Comments Add yours

 1. Merhaba, oldukça bilgilendirici ve heveslendirici bir yazı olmuş 🙂 Hindistan’a tur ile mi gittiniz yoksa ayarlamalarınızı kendiniz mi yaptınız?

  Liked by 1 person

  1. Merhaba, biz kendi kendimize ayarladık. Kalacağınız otelle iletişime geçip size çalıştıkları tur şirketlerini göndermelerini isteyebilirsiniz. Bu şekilde çok rahat organize edilebiliyor. Sevgiler 🙂

   Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s