Kosta Rika

IMG_1937.jpgKosta Rika, termal su kaynakları, aktif yanardağları, yağmur ormanları, lagünleri ve tropik hayvanları ile zengin bir ülke. Ülkenin en büyük gelir kaynağı eko-turizmden geliyor. Kosta Rika, sahip olduğu doğal güzelliklere her yıl milyonlarca dolar harcıyor. Ülke, topraklarının %26 sı doğal yaşam parklarına ve doğa sporları tesislerine ayrılmış durumda. Kosta Rika, hem adrenalin tutkunlarına hem de doğa severlere pek çok alternatif sunuyor.

Arenal Volkanı

Arenal Volkanı bir süredir patlamayan ama aslında aktif olan bir yanardağ.  Buraya başkent San Jose’den otobüslerle 3 saatte ulaşabiliyorsunuz. Volkan sayesinde topraklar çok verimli. Yol boyunca papaya  ve ananas tarlaları, rakunlar ve tepenizde şahinler size eşlik ediyor. Volkana doğru yaklaştıkça yolda irtifa yükseliyor ve yol sizi bulut ormanları içerisinden geçiriyor. Otobüsten indiğinizde bir doğal yaşam parkına varmış oluyorsunuz ve kısa bir tırmanışın ardından volkan size uzaktan tüm ihtişamıyla göz kırpıyor. Volkan aktif olduğu için dağa tırmanmak mümkün değil. Volkanı bu fotoğrafta gördüğünüz mesafeden görmek için çıktığınız tepenin adı view point Arenal Shire. Tepeye çıktığınızda piknik yapan insanlar görecek ve çok kıskanacaksınız 😊 O nedenle giderken yanınıza küçük bir piknik çantası alın derim!

 

Tabacon Termal Suları

Arenal Volkan’nın Kosta Rika’ya başka bir hediyesi de termal suları. Bölgede termal sular üzerine kurulu pek çok tesis var. Bu tesislerde açık havada kaplıca keyfi yapabiliyorsunuz. Bu tesisler içinde en büyük olanı Tabacon Termal Resort.  Bu resortta sıcak suların keyfini çıkarabilirsiniz. Yanınıza mayonuzu, terliğinizi almayı ihmal etmeyin. İnanılmaz bir doğası var elbet ama orada tanıştığımız Amerikalı bir turist ‘sizin orada Pamukkale var çok şanslısınız, o çok daha güzel’ dedi. Fakat ben henüz Pamukkale’ye gitmediğim için kendimden epey utandım! Yani önce gitmediyseniz Pamukkale’ye sonra dünyanın öbür ucundaki bu kaplıcaya gitmenizi öneririm!

 

Monteverde Milli Parkı ve Asma Köprüler

 

Monteverde Milli Parkı yağmur ormanlarının tam ortasında bulunuyor. Parkta 8 adet asma köprü var. Asma köprüler ormanın en üst noktasına, metrelerce yükseğe kurulmuş, bu sayede köprülerden geçerken ağaçların tepesinde yürüyormuş gibi hissediyorsunuz.  Bu yürüyüş sırasında ağaçkakanlar, rakunlar, maymunlar, arı kuşları, yılanlar gibi pek çok endemik tür etrafınızda geziniyor. Bu yürüyüş sırasında kuş gözlem turları satın alarak pek çok kuş türünü yakından görme fırsatı bulabilirsiniz.

Zip Line

Zip line son yıllarda popüler olan ve dünyanın birçok yerinde yapılan bir aktivite oldu. Kosta Rika, zip line denemek isteyenler için eşsiz seçenekler sunuyor. Kosta Rika’da yağmur ormanları içinde zip line istasyonları var. Bu istasyonların olduğu ormanlarda tüm alan teleferik ağlarına benzeyen ağlarla kaplanmış durumda, aslında bu bir çeşit teleski, tek farkı ağlara teleferik vagonları yerine insanları asmaları : ) Zip line yapmak istediğinizde size gerekli ekipmanlar temin ediliyor ve kısa bir eğitimin ardından sizi Süpermen gibi ağlara asıyorlar. Bu şekilde tüm ormanı uçarak geçiyor ve kuş bakışı manzaranın tadını çıkarıyorsunuz. Zip line’ın pek bir tehlikesi olmasa da yükseklik cesaret gerektiriyor. Zip line için en popüler adresler Monteverde, Arenal Volkanı, Jaco ve Manuel Antonio diyebiliriz.

Arı Kuşları: Humming Birds

Humming birdler bizdeki adıyla arı kuşları, yalnızca Amerika kıtasında yaşıyor. Bu kuşları Pocahontas çizgi filminden hatırlayacaksınız. Arı kuşları çok hızlı ve minikler, bir arı gibi titreşimli şekilde uçuyorlar ve saniyede 15 ila 80 kez kanat çırpabiliyorlar. Bu durum onlara havada asılı kalma avantajı sağlıyor. Kuş olmalarına rağmen bazı türleri tek avucunuza sığacak kadar minik. En küçük türleri sadece 1.95 gr ve 5.5 cm civarında! Monteverde’de onlarca arı kuşunu aynı anda görebileceğiniz ve onları ellerinizle besleyebileceğiniz bir park bulunuyor.

Bunlar benim;

Bu da Pocahontas’ın ki 🙂

Kahve Çiftlikleri

Kosta Rika kahvesi ile ünlü bir ülke. Ülkenin birçok yerinde kahve yetiştirme çiftlikleri var. Bu çiftliklerde kahve üretiminin nasıl yapıldığını görebilir, çeşitli kahve çekirdeklerini taze taze deneyebilirsiniz. Kosta Rika’nın kahvesinin güçlü bir tadı var ve bu kahvenin eski yöntemlerle demlenerek (brewing coffe) hazırlanmasından yanalar. En popüler kahve yetiştirme çiftlikleri Talamaca dağlarında ve en popüler kahve markaları ise  Cafe Britt, Doka, Cafe Naranjo, Volio and Montana diyebiliriz.

 

Tembel Hayvan: Sloth

Türkçede pek çok canlıyı yaptığı eylemle adlandırabiliyoruz. Örneğin ağaçkakan,karıncayiyen ve tembel hayvan gibi. Tembel hayvanlara adını veren özellikleri gün içinde yaklaşık 15 saat uyumaları, çok yavaş hareket etmeleri ve çok çabuk yorulmaları. Bu hayvanlar dakikada en fazla yarım metre yürüyebiliyor. Büyük gözleri ve doğuştan güler yüzlü suratları sayesinde inanılmaz sevimli bir ifadeleri var. Nesilleri tehlikede olan bu miskin canlıları sadece Orta Amerika’da görebilirsiniz. Kosta Rika da bu ülkelerden biri, tembel hayvanları görmek için La Fortuna’daki doğal yaşam parkına gidebilirsiniz.

Karayip Sahilleri

 Kosta Rika Panama ve Nikaragua arasında karayiplere kıyısı olan bir ülke. Yüzmek için en popüler adres Manuel Antonio doğal yaşam parkı diyebiliriz. Bu parka gittiğinizde yağmur ormanlarının içinden geçip beyaz kumların tadını çıkarabilir, şnorkelinizle engin denizleri keşfedebilirsiniz.

 

Pura Vida

Kosta Rika, ordusunu ortadan kaldırmış, barış için yaşayan, eski insanlar gibi doğaya şükretmeyi seven, ekonomisinin önemli bir bölümünü doğal kaynaklarından döndüren ama aynı zamanda doğal yaşamı korumak içinde her yıl ciddi miktarda bütçe ayıran bir ülke. Kosta Rika; belgesellerde, dergilerde ve ekran koruyucularında gördüğümüz ‘o ülke’ !  Ülkenin paralarının üzerinden bile hayvanlar var. 😊 Doğayla özdeşen bu yaşam tarzı için geliştirdikleri bir de felsefeleri var: Pura Vida. Tam çevirmeye çalışırsak ‘Saf Hayat’ demek. Kosta Rika’lılar hayattan zevk alan, koşullar ne olursa olsun dertlerini unutmaya çalışan, hayata ve doğaya saygı duyan insanlar. Ve orada olduğunuz sürece bu felsefeyi benimsemeniz için ellerinden geleni yapacaklar.

Konaklama:

Şimdi size bir hostel önereceğim ve idda ediyorum bu hostel bugüne kadar kaldığınız en eğlenceli hostel olacak. Sıkı durun geliyor! ‘Hostel Selina’ Bu hostel Güney Amerika’nın neredeyse tamamında var. Eğer arkadaş edinmek isterseniz bu otelde pek çok ilginç insanla tanışabilirsiniz. Ayrıca çok keyifli turları var. Hiç bir şey ayarlamadan gitseniz bile burada size yardımcı olurlar. Websitesine bir gözatın! Bizim konakladığımız hostel La Fortuna Selina idi.

 

2.öneri ise Hotel Belmar. Bu otel Monteverde’de, yağmur ormanlarının içinde keyife doyamayacağınız bir otel! Biz burada kalamadık olurda kalırsanız bize yorumlarınızı iletin!

Rota:

Kosta Rika’da gezecek çok yer var bu nedenle insanın biraz kafası karışıyor. Biz uçakla başkent olan San Jose’ye gittik. Açıkçası bu şehrin pek bir numarası yok. Burayı pas geçip havaalanından doğrudan Arenal Volkan’ına ve aynı gün Tabacon termal tesislerine gidebilirsiniz. Konaklamayı La Fortuna kasabasına inip Selina’da yapabilirsiniz. Ertesi gün için Selina’dan ayarlayacağınız tur ile Monteverde’ye gidip isteğinize göre yağmur ormanları içinde zip line yapabilir, asma köprülerde yürüyebilir veya humming birdlerle oynayabilirsiniz. Orada yapacak sayısız etkinlik var gecelemeyi Otel Belmar’da yaparak Monteverde’de bir kaç gün doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

 

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s