Ukrayna

16e407382b2d67551a135c8caca4eaf6654a60cafd249edc0dfb76e50036d5d9

Ukrayna Türkiye’den vize istemiyor. Ülkeye vizesiz ve hatta sadece nüfus kağıdı ile giriş yapabilirsiniz. Ukrayna uygun fiyatları,  gece hayatı,  zengin mutfağı ve tarihi zenginlikleriyle son yıllarda turistlerin akınına uğruyor. Ülke konumu nedeniyle hem Avrupa’dan hem de Rusya’dan etkileri yansıtıyor. Ülkenin en popüler şehirleri Kiev, Lviv ve Odessa. Bizim Kiev ve Lviv’i ziyaret etme şansımız oldu her 2 şehirde de en çok beğendiğimiz yerleri yazdık!

Başkent Kiev

Başkent Kiev, hem modern hem de tarihi mirasıyla görülmeye değer renkli bir şehir.  Şehrin kültürel mirasının önemli bir bölümünü birbirinden renkli Ortodoks kilise ve katedralleri oluşturuyor. Bunlar arasında en çok; geniş avlusu ile St. Sofia Kadetrali, Masmavi rengi ve altın işlemeleri ile göz dolduran St. Mikael Kilisesi, tepelerin arkasından göz kırpan St. Andrews kilisesi dikkat çekiyor. Şehrin modern yüzünü ise Khreshchatyk gibi lüks caddeler oluşturuyor. Bu caddelerde lüks alışveriş merkezleri, dükkanlar, restoranlar, kafeler ve gece kulüpleri var.

5bd981014ca77813e692f3f3013d16bc8b6769ca83847458a3cb07b402dbf33b.jpg

Insider Tip:  Nadiren tursitle karşılacağınız bir restoran önerimiz var! Bu restoranın adı Ostannya Barykada, restoranın hem bar kısmı hemde yemek yiyebileceğiniz ayrı bir bölümü var. Restoran yerin altında ve buraya metronun içinden ulaşıyorsunuz. Yolda giderken ‘uyduk bu kızın aklına  yine nereye gidiyoruz’ diye kulaklarımı çınlatacaksınız ama önünüzde açılan kapıyı görünce bu düşüncelerden hemen kurtulacaksınız:) İçeride canlı müzik programları oluyor ,Ukraynalılar eğlenmeyi çok iyi biliyor Kiev’e giderseniz bu restorana mutlaka rezervasyon yaptırın. Rezervasyon şart!

Bandura

Bandura Ukrayna’nın geleneksel müzik aleti. Son derece huzur veren ve sesi arpı andıran bu enstrüman Ukrayna eğlence kültürü içinde önemli bir yere sahip. Bandura’yı Ukrayna sokaklarında dolaşırken dinleme şansı bulabileceğiniz gibi bandura çalan grupların olduğu mekanlara giderek de dinleyebilirsiniz.

(En eğlenceli Bandura grubu: Шпилясті кобзарі, nasıl okunuyor hiç bi fikrim yok, linkli sayfadan gruba ulaşabilirsiniz 🙂 )

 

Gece Trenleri

Başkent Kiev’den bir ortaçağ şehri olan Lviv’e yataklı gece trenlerlee geçebilirsiniz. Bu yolculuklar yaklaşık 8 saat sürüyor ve kişi başı fiyatı 50 dolar. Yolculuğu tercihinize göre 2 ya da daha fazla kişi ile gerçekleştirebilirsiniz. Orta kalitede olan bu trenler oldukça güvenli, temiz ve eğlenceli. Ukraynalılar tarafından yoğun talep gördüğü için biletlerinizi çok önceden almanızda fayda var.

479BB628-FB97-4024-8DB8-E0AE0514BD28.jpeg

Sarhoş Vişne

Ukrayna’nın en önemli sembollerinden biri de vişne likörü. Bu likörü Drunken Cherry adında pek çok yerde şubesi olan mekanlarda denemeniz mümkün. Mekanların kırmızı ağırlıklı art deco  tarzı da oldukça dikkat çekiyor. Likörü çok beğenirseniz kristal bardakları ile birlikte satılan şişelerinden  satın alabilirsiniz.

IMG_9045.jpeg

Lviv

Lviv ortaçağ masallarından fırlamış, sepya tonlarda romantik ve son derece Avrupai bir şehir. Öyle ki Lviv’e gittiğinizde kendinizi Avrupa’nın bir şehrinde hissedeceksiniz. Şehrin bu Avrupa esintisi 1700’lerden 1900’lere kadar Habsburg/Avusturya Hanedanına bağlı olmasından kaynaklanıyor. Bu dönemde Lviv’e Avusturya’lılar tarafından pek çok bina ve yapı miras kalmış. Şehrin tarihi binalarla dolu sokakları son derece kalabalık, güvenli ve cıvıl cıvıl. Birbirinden enteresan kafe ve restoranları ile keşfedilmeyi bekliyor. Lviv, Polonya sınırına sadece 70 km mesafede, eğer uslanmaz bir gezginseniz bu durum gitmişken Polonya’yı da keşfetmek için size güzel bir mazeret sunacak.

Lviv’de en sevidiğimiz yerler:

House of Scientists

Bu bina için Lviv’in en etkileyici binası demek mümkün. Bina 1800’lerde Avusturyalı mimarlar tarafından kumarhane olarak inşa edilmiş. Bugün ise çeşitli etkinliklerin organize edildiği bir bina olarak kullanılıyor. Girişinden itibaren sizi etkisi altına alacak binada birbirinden enteresan odalarla karşılaşacaksınız.

IMG_9170.jpeg

Itallian Cortyard

16 yüzyılda Rönesans mimari tarzında  inşa edilmiş bu tarihi yapının muhteşem bir avlusu var. Bu avluda bir şeyler yiyip içebileceğiniz bir kafe de mevcut.

IMG_5667.jpeg

Rynok Meydanı

Tarihi binalarla dolu bu meydanı ve meydana açılan sokakları mutlaka keşfetmelisiniz.  Bu meydanda bulunan küçük dükkanlardan alışveriş yapıp, renkli kafe ve restoranlarda yemek yiyebilirsiniz.

 

Baczewski Restaurant

Turistler arasında son derece popüler olan bu restorana gitmeden önce mutlaka rezervasyon yapmalısınız. İçerisi oldukça ilginç ve sıcak bir atmosfere sahip. Eğer kahvaltıya gidecek olursanız piyona konserine denk gelmeniz de mümkün.

IMG_5661.jpeg

Pravda Beer Theatre

Pravada Beer Theatre Lviv’de eğlencenin kalbini oluşturuyor. Dışardan biraz turistik gibi görünse de Ukraynalıların eğlenmek için sıklıkla tercih ettikleri bir mekan. Mekanda Ukraynalı canlı müzik gruplarının performanslarını dinleyebilirsiniz. Şarkılarını ilk defa duyacak olsanız  bile onları dinlerken kendinizi dans ederken ya da ritim tutarken bulacasınız.

IMG_5710.jpeg

House of Legends/ Efsaneler Evi

Burası Lviv’de en çok fotoğraf çektirilen mekan olabilir. 4 katlı binanın giriş katında bir hediyelikçi diğer katlarında ise farklı konseptlerdeki kafeler var. Teras katında ise bir araba var, yukarı gelenler bu araba ile fotoğraf çektirmek için yarış halindeler. Teras oldukça ufak olduğu için kalabalık arasından sıyırılıp fotoğraf çektirmek epey emek istiyor.

IMG_9299.jpeg

Staroievreska Sokağı

Staroievreska Sokağı tepeden ışıklarla süslenmiş, havalar güzelken bahçelerinde keyif yapabileceğiniz pek çok restorana sahip hareketli bir sokak. Günbatımında sonra bir şeyler içmek yada yemek için uğrayabilirsiniz.

IMG_9202

Lviv Coffee Manufacture

Ukrayna kahvesi ile meşhur olan bir ülke değil ancak Lviv Coffee Manufacture’ın kendine has bir tarzı ve denemeye değer bir kahvesi var. Mekanın atmosferi ve girişindeki küçük dükkanı içinizi ısıtacak.

Atlas Restoran

Lviv’in tatlı ve tarihi atmosferini deneyimlemek için en doğru adreslerden. Hem dış terası hem de iç mekan dekorasyonu ile size hep hatırlayacağınız bir deneyim yaşatacak. Bu restoranda yemek yiyebileceğiniz gibi bir şeyler içmek içinde uğrayabilirsiniz.

9289d8007c72eed4dea4b0be5f2e785387dcbe1a3a900175f2f668c072d44f6f.jpg

Lviv El Yapımı Çikolatacısı

Ukrayna’da pek çok yerde çikolatacılar var. Dünya genelinde Ukraynalıların çikolataları meşhur değil ancak kendi içinde çikolata üretimine oldukça önem veriyorlar. Lviv El Yapımı Çikolatacısı tarihi atmosferi ve lezzetli çikolata seçenekleri ile sizi bekliyor.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s