Portekiz

Portekiz’de yapmanız gereken 5 şey

1-Porto

Porto şehrini ziyaret etmek ve eski şehirde bulunan sayısız şarap mahzenini ziyaret etmek. Porto şarabı alışılmışın dışında tatlı bir şarap. Şarabın içine fermente edilirken brandy katıldığı için alkol oranı normalden daha yüksek. Yani öyle tatlı bulup kafaya dikmemek gerekiyor 🙂 Porto şarapları Douro Valley’den geliyor. Porto’ya gittiğinizde eski şehir tarafına gidip Dom Luis köprüsünü geçerseniz nehir boyunca sıralanmış şarap evleri ve mahzenleri görceksiniz. Caves Ferreira, Espaço Porto Cruz ve limanın biraz daha dışında tepelerde bulunan Graham’s Port’ta rehberler eşliğinde mahzenleri gezebilirsiniz.

2- Roca Burnu:

Avrupa’nın en batı ucuna yani Avrupa’nın sonuna gitmek. Buraya gittiğinizde uçsuz bucaksız önünüzde yatan Atlas Okyanus’unu izleyeceksiniz. Dünyanın en ucundaki burunlara gittiğinizde isterseniz sertifika alabildiğinizi biliyor muydunuz? Roca burnuna gittiğinizde buraya ayak bastığınız için adınıza hazırlanmış sertifika alabiliyorsunuz.

3-Quinta da Regaleira:

Adeta masallardan çıkmış gibi gözüken, Portekizli bir ailenin malikanesini gezmek. İçindeki odaların dekorasyonu, bahçesindeki mağaraları, kuleleri ve heykelleri inanılmaz. Burayı gezerken insan evine niçin böyle şeyler yaptırır ki diyeceksiniz 🙂

4- Fifty Shades of Blue!

Portekiz’de özelikle mavi renge karşı bir saplantı var. Portekiz’de özelikle Porto’da mavi çinilerle bezeli kiliseler, sokaklar, apartmanlar, levhalar göreceksiniz. Bu çiniler Azulejos olarak adlandırılıyor. En güzel örnekleri için Sao Bento Tren İstasyonunu, Igreja do Carmo Kilisesi’ni, Capela das Almas Şapel’ini, Igreja de Santo Ildefonso Kilisesi’ni, Casa da Música Müzesi’ni ziyaret edebilirisiniz.

5-  Lizbon

Lizbon’u Ankara’ya benzetenler oluyor. Ben size söyleyeyim hiç alakası yok. Bir defa Lizbon’da deniz var 🙂

Lizbon’da aşağıda sıralayacağım şeyleri mutlaka deneyin!

Tarihi Belem pastanesinde sıcak sıcak çıkan “Pasteis de Belem” tatlılarından yemelisiniz.

Meşhur sardalya konservecisine gitmelisiniz. Conserveria de Lisboa’da sayısız sardalya konservesi var. Mutlaka almanızı öneririm gerecekten çok lezzetliler!

Cin tonik barları keşfetmeli, 1,5 litrelik sürahilerde servis edilen sangiria içmelisiniz!

Cin Tonik için;

  • Gin Lovers

  • Bistro 100

Müzik ve Eğlence için:

  • Casa Indepente
  • LX Large
  • Chapito

Yemek ve Sangira için;

Atalho Real

Bunun dışında J. K Rowling’e Harry Potter’ın okulu Hogwards’ı yaratırken ilham veren Livraria Lello’yu ziyaret etmelisiniz!

Belem Kulesi, Vasco da Gama’nın anısına yaptırılmış amacı ise Tejo Nehrine giriş çıkışları kontrol etmekmiş. Kule, nehrin suları içinde kaldığı için adeta masallardan fırlamış gibi. Belem Kulesine gitmişken bu kule gibi gotik ve Rönesans mimarisine sahip Jeremino Mastırını ve 15. yy de coğrafi keşiflerin anısına yaptırılan Keşifler Anıtını da ziyaret edebilirsiniz.

Şehir Hayatı:

Nostaljik sarı tramvaylarla şehir turu yapın. Lizbon ile özdeşleşmiş bu sarı tramvaylar şehirde uygun fiyata gezmek için size olanak tanıyacak.

Bunun dışında Mirador Lisboa’dan Lizbon’a tepeden bakabilir, gün batımını Miradouro Santa Catarina’da izleyebilir, gece hayatını  Barrio Alto’da ve Alfamda keşfedebilirsiniz. Şehri daha fazla keşfetmek için Rossio Meydanı, San George kalesi, Rua Agusta Bulvarı, Praça da Figueria Meydanlarını ziyaret edebilirsiniz.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s