Machu Pichhu, Peru

Machu Picchu, Peru

Machu Pichu’ya başlamadan önce Peru’yu biraz değerlendirmek istiyorum. Peru oldukça büyük bir ülke, yüz ölçümü 1.285.000 km. (Türkiye’nin ki 814.578 km.) Buna karşılık nüfusu 31 milyon civarında. Ülkede yerleşim olan ve gelişmiş sayılabilecek çok az sayıda şehir var.

Ülkenin ekonomisi büyük ölçüde turizmden, en çok da İnka mirasından besleniyor. İnsanlar son derece güler yüzlü ve sempatikler. İnka tarihine sıkı sıkıya sarılmışlar, her yerde yerel kıyafetli Perulular, süslenmiş lamalar ve el işi ürünler görebilirsiniz. Peru’nun kendine has bir mutfağı var. Yemeklerde daha çok kinoa kullanıyorlar. Gittiğinizde mutlaka kinoa pizza yiyip, İnka Kola için!

Lamalar:

Peru’da her yerde minnoş köftesi lamaları göreceksiniz. Her yerde ellerinde bebek lamalarla gezen yerel kıyafetli teyzeler var. Onlarla fotoğraf çekmeniz için her an her köşeden çıkıveriyorlar. Ayrıca lamaların etinden sütünden çok iyi faydalanıyorlar. Her yerde lama yününden kıyafetler ve eşyalar var.

hlj.jpg

Koko Yaprakları:

Ülkede kokainin ham maddesi olan koko yasal! Her gittiğiniz yerde size çiğnemeniz için koko yaprağı ikram ediyorlar. Aynı zamanda çay olarak da tüketebiliyorsunuz. Peru’da Cusco gibi bazı şehirler yüksek irtifada, bu irtifada “yükseklik hastalığı” ortaya çıkabiliyor. Perulular koko yapraklarını yükseklik hastalıklarının yan etkilerini azaltmakta kullanıyorlar.

Ülkede ziyaret edebileceğiniz başlıca şehirler:

  • Nazca izlerini görebileceğiniz başkent Lima,
  • Titikaka gölüne gidebileceğiniz Puno,
  • Rainbow mountain’ı ziyaret edebileceğiniz Vincunca, Cusco
  • vee Machu Pichu’yu ziyaret edebileceğiniz Cusco!

Biz yanlızca Cusco’yu ziyaret ettiğimiz için yanlızca Cusco’yu anlatacağım.

Cusco

Cusco, Mach Pichu’ya gitmek için mutlaka uğramak zorunda olduğunuz sempatik bir şehir. İspanyol döneminden kalma kolonial mimariyi son derece güzel korumuşlar. Bütün şehri 2-3 saat içinde yürüyerek gezebilir, yerel satıcılardan kendinize pançolar, şapkalar ve kıyafetler alabilirsiniz.

Şehirde kalabileceğiniz çok sayıda ve çeşitte otel ve hostel var. Bizim tercihimiz kolonial mimariye sahip olan Hotel Costa Del Sol Ramada otel oldu.

47738143 (1)

photo credit: Booking.com

Şehir çok sayıda genç turistin akınına uğradığı için akşamları gidebileceğiniz pek çok pub ve bar var.

Bu barlardan birinde yerel kokteyl olan Pisco Sour’u mutlaka için, fakat içkiyi fazla kaçırmayın şehrin irtifası alışık olduğumuzdan daha yüksek olduğu için biraz hızlı etki ediyor😊

Pisco Sour’u çok sevdiyseniz gelirken yanınızda Pisco getirin ve yerli bir barmenden aldığımız tarifi evde yapıp bol bol için! Tarif yazının en sonunda!

Machu Picchu:

Dünyanın yeni 7 harikasından biri olan Machu Picchu İnkalar tarafından inşaa edilmiş. İnkalar kendilerini saldırılardan korumak için Machu Picchu’yu 2.430 metre yüksekliğine kurmuş. Daha sonra İnkalar, İspanyonların saldırısına dayanamayıp dağılmış ve Machu Picchu çok yükseklerde olduğu için yıllarca bulutların arasında hiç keşfedilmeden kalmış.

Peru’lu bir çiftçinin yardımıyla 1911 de Amerikalı Hirram Bingham tarafından keşfedilmiş ve Amerikalıların yağmalarına mağruz kalmış. Tüm hazinesi dünyanın çeşitli yerlerine dağılmış. Bugün Peru’nun elinde İnka mirasından geriye patates, mısır gibi tarım ürünleri ve bir kaç kapkacak kalmış durumda.

Machu Picchu’da sizi muhteşem bir manzara ve yükseklikten dolayı biraz baş dönmesi bekliyor. Vücudunuzun yüksekliğe vereceği tepki tamamen size kalmış, bünyeniz hassassa baş dönmesi, mide bulanması ve bayılma gibiyi rahatsızlıklar yaşayabilirsiniz ancak moralinizi bozmayın etrafta bu şikayetleri yaşamadan gezen bir sürü insan var.

Bu hastalıkların ortaya çıkmasının nedeni düşük oksijen ve nem oranı, size bu deneyimi şöyle tarif edeyim; şimdi ağınızı açıp dilinize doğru hızlıca hava çekin, dilinizin nemlendiğini hissedeceksiniz, Machu Pichhu’da bu olmuyor 😊 😊

Yüksek irtifanın olumsuz etkileri olduğu doğru. Alışana kadar çok hızlı hareket etmeyin, ağır kaldırmayın, ağır yemek yemeyin ve yüksek oranda alkol almayın. Vücudunuz bu duruma hızlıca alışacaktır. O zamana kadar da endişe etmeyin çünkü yerel halk bu duruma nasıl müdahale etmesi gerektiğini çok iyi biliyor. Seyyar oksijen tüplerine otellerden otobüslere her yerde rastlayabilirsiniz. İsterseniz portatif oksijen tüpü satın bile alabiliyorsunuz.

Machu Pichhu’ya Ulaşım:

Machu Picchu’ya ulaşmak için Cusco’ya uçmalı ve daha sonra taksi ile cusco tren istasyonuna ordan da tren ile Ollantaytambo’ya gitmelisiniz.

Buradan sonra seyahat yöntemi 2’ye ayrılıyor:

  1. Opsiyon 1:Treking ve Kamp: Özel rehberli bir gruplarla klasik İnka yolunu 4 gün boyunca yürüyebilir ve geceleri kamp yaparak önce Aguas Calientes’e ordan da Machu Picchu’ya ulaşabilirsiniz. Bunun için aylar öncesinden izin almanız gerekiyor. Bu yol üzerinde İnka’lardan kalma kalıntılarla karşılaşacaksınız. Bunun dışında treking turunun 1, 2 ve 7 günlük versiyonları da var. Kaç gün seçerseniz seçin yol boyunca irtifa yükselip alçalacak ve kimi yerlerde Machu Pichhu’dan daha yükseklere ulaşma imkanı bulacaksınız. Tur için bu siteye göz atabilirsiniz. https://incatrailreservations.com/tour/inca-trail/
  2. Opsiyon 2: Trenler: Ollantaytambo’dan Aguas Calientes’e trenlerle rahat rahat ulaşabilirsiniz. Trenler son derece sempatik ve eğlenceli, kamp yapmak ve yürümek zor geliyorsa mutlaka trenleri tercih edin. Biz tabi ki trenle gittik : )

Opisyon 2’yi seçiyorsanız bineceğiniz treni belirlemeniz gerekiyor.

Trenler kendi içlerinde ayrılıyorlar, her birinin bütçesi ve olanakları birbirinden farklı:

  1. İnca Rail: En uygun fiyatlı tren
  2. Peru Rail: Fiyat olarak Inca Rail’den biraz daha pahalı ancak cam tavanları sayesinde yol boyunca manzarayı daha keyifli şekilde izleyebiliyorsunuz.

3.Belmond Hiram Bingham: Bu tren ünlü otel zinciri Belmond’a ait, çok lüks ve oldukça pahalı. Tren’den indiğinizde sizi bir araç alıyor ve doğru Machu Pichu’nun eteklerinde olan Belmond Otel’e götüryor. Eğer bütçeniz varsa tercih edebilirsiniz.

*Tren biletlerinizi aylar öncesinden almayı ihmal etmeyin!

belmond-hiram-bingham

photo credit: incalake.com

belmond-hiram-bingham-train-to-machupicchu-full-day-in-cusco-473168.jpg

photo credit: lonleyplanet.com

Aguas Calientes’e vardınız ama yol bitmedi. Burada sizi bir tırmanış bekliyor. Bu yolu isterseniz uzun bir sıra bekleyip otobüslerle isterseniz de tırmanarak çıkabilirsiniz. Bence tırmanmayın ve sıranın size gelmesini bekleyin 😊

Machu Pichhu

Tren veya trekking opsiyonlarından birini seçtiniz şimdi sırada Machu Pichhu’yu nasıl gezeceğinize karar vermenizde.

Machu Pichhu’da ziyaret alanı 2’ye ayrılıyor:

  1. Opsiyon: Machu Pichu’ya vardığınızda sizi bekleyen şehri doğrudan gezebilirsiniz. İnternette gördüğünüz tüm fotoğraflar burada çekiliyor. Bileti vardığınızda kapıdan alabiliyorsunuz ama riske atmadan internetten de alabilirsiniz.
  2. Opsiyon: Bu kadar yükseklik bana yetmedi sabah çok erken kalkmayı da çok severim diyorsanız Machu Picchu’ya vardıktan sonra Huayna Picchu’ya tırmanabilirsiniz. Huayna Picchu’ya günde sadece 400 kişinin tırmanmasına izin veriliyor. Bunun için en az 6 ay önceden biletinizi almanız gerekiyor.

 

Dönüş:

Machu Pichhu’ya erken saatlerde gittiğinizde 14:00’de kadar bütün şehri gezmiş olursunuz. Buradan dönüşü yine otobüslerle veya yürüyerek yapabilirsiniz. Aşağı indiğinizde sabah geldiğiniz trenlerle aynı gün dönebilirsiniz. Aguas Calientes çok küçük bir kasaba ve vakit geçirmek için yapabileceğiniz aktiviteler çok kısıtlı mümkünse aynı gün trenle Cusco’ya dönün.

Tekrar ediyorum tren biletlerinizi çok önce satın almalısınız!

Cusco’da başka ne var?

Rainbow Mountain

Rainbow Mountain Cusco’dan 3 saat uzaklıkta, buraya gitmek için otelden ya da havaalanından tur satın alabilirsiniz. Bu yolculukta sizi bir dağ tırmanışı bekliyor ve yol epey zorlu. Dağın eteklerinde tırmanış için at kiralayabiliyorsunuz. Dağın etekleri sıcakken yukarda epey serin bir hava sizi bekliyor. Rainbow mountain adından belli olacağı gibi rengarenk bir doğal oluşum ancak fotoğraflarda gördüğünüz kadar da renkli değil. Çoğu instagrammer fotoğraflarını renklendirerek olduğundan daha güzel bir görüntü ile paylaşıyor.

Gerçekte Olan 🙂

photo credit: http://www.nytimes.com

merlin_137617257_8fc0ffe4-510c-47e6-8050-c3c1048ee96b-superJumbo.jpg

İnstagramda Olan:)

s.jpg

Diğer Turlar:

Cusco civarında İnka kalıntılarını görebileceğiniz ve günü birlik ziyaret edebileceğiniz, Urubamba ve Pisac, Moray gibi bölgeler var. Tüm bunlar için yine havaalanından veya otelden tur satın alabilirsiniz.

Bonus:

Pisco Sour Tarifi:

-50ml Pisco

-1 Beyaz yumurta akı
-20ml lime suyu
-20ml şeker şurubu
-2 damla bitter

Tüm bunları buzla birlikte bir shakera atın ve 30 sn çalkalayın, Pisco Sour hazır!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s