Vietnam

5 Günde Vietnam

1.Gün  

İlk Durak : Saygon Şehir Gezisi

Saygon’un yeni adı Ho Chi Minh City. Her iki adı da hala kullanıldığı için bu durum zaman zaman kafa karışıklığına neden olabiliyor.  Ho Chi Minh, Vietnam bağımsızlık hareketinin önderi ve Vietnam Demokratik Cumhuriyeti’nin ilk başkanı. Bu nedenle Saygon şehrinin adı Ho Chi Minh City olarak değiştirilmiş.

Vietnam bugüne kadar gittiğimiz asya ülkeleri arasında beni en çok etkileyen ülke oldu. İnsanlar çok saygılı, dükkanlarda çalışanlar alışveriş yapmanız için ısrar etmiyor, sizi kazıklamaya çalışmıyor, bahşiş koparmak için türlü saçmalıklar yapmıyor, pazarlık yapmanıza izin vermiyorlar zaten fiyatlar şehir içinde de şehir dışında da aynı.

İlginç bir şekilde sürekli kaldırımlarda yaşıyorlar. Bu durum evleri olmadığından değil bu bir yaşam tarzı olduğu için kaldırımlarda takılıyorlar. Kaldırımların üzeri özellikle akşamları taburelerle dolu, kaldırımda tavuk kesip, yemek pişiriyorlar. Bunun dışında Kaldırımlarda saç kesen berberleri görmek de mümkün: ) Tüm dükkanların kapılarında kuş kafesleri aslı ve sokaklar sürekli çok kalabalık. Kaldırımlar sürekli dolu olduğu için yürümek mümkün değil ama yine de kimse kimseye zarar vermiyor.

Ülkeden manzaralar

Ülkede arabadan çok motor kullanılıyor. Vietnam trafiğinde 8,5 milyon motosiklet var ve trafik tuhaf bir şekilde kazasız belasız akıyor. Motora, motor demek yerine hepsine marka bağımsız ‘Honda’ diyorlar. Ülkede ÜBER kullanmak mümkün bununla birlikte ÜBER’den sizi alması için motor da isteyebiliyorsunuz.  Şehirde akşamları motor turları düzenleniyor. Bir Vietnam’lının arkasına atlayıp şehri gezebilirsiniz. Bu tur için kaldığınız otelle veya yerel seyahat firmaları ile görüşebilirsiniz.

Bazı mağazalara ayakkabı ile girmenize izin vermiyorlar! Mağazaların önünde sıra sıra ayakkabı görürseniz bilin ki komşu teyzeye misafirliğe gitmişsiniz gibi ayakkabılarınızı çıkarmanız ve dükkan sahibinin size verdiği terlikleri giymeniz gerekecektir.

Vietnam önyargıların aksine gece gündüz son derece güvenli bir ülke fakat yine de abartıp şansınızı çok zorlamayın 😊

 

 1. Durak : Ben Thanh Night Market

Saygon’da yemek yemek için ilk gitmeniz gereken yer Ben thanh Night Market. Burada yanana dizilmiş yemek standları var. Sokağın girişinde amatör Vietnamlı gruplar şarkı söylüyor. Son derece hareketli ve kalabalık olan bu sokakta zevkinize göre bir tabak yapıp dans eden insanlar arasında takılabilirsiniz.

Arkamızdaki Vietnam’lı troll 🙂

4 P Pizza

Burası bir İtalyan restoranı ve son derece popüler. İçeri girebilmek için kapısında bir süre beklemeniz gerekiyor. Pizzaları son derece lezzetli eğer sokakta yemek istemiyorsanız yemeğinizi burada yiyip Ben Thanh Night Market’e birşeyler içmek için gidebilirsiniz. 4P pizza, Ben Thanh Night Marketin hemen yanında yer alıyor

2. Gün

İlk Durak : Mekong Delta Turu

Saygon’dan günü birlik bir turla Mekong deltasını keşfedebilirsiniz. Bu turu kaldığınız otel aracılığıyla organize edebilirsiniz. Tur ilk olarak sizi küçük bir kasaba olan My Tho kasabasına ve Coconut adasına götürüyor. My Tho kasabasında bir Budha tapınağını ziyaret edip Toi Son kasabasına devam ediyorsunuz. Nehir kenarındaki aktiviteler biraz turistik, fotoğraf çekmek için; elinize tamamı arı kaplı bir kovan veriyorlar veya bir piton yılanını boynunuza sarabiliyorlar. Coconut adasında ise hindistan cevizinden şeker yapımını gösteren bir atölyeye katılabiliyorsunuz.

Bütün gezinin en eğlenceli yeri geleneksel Vietnam kayıkları ile nehirde kürek çektiğimiz kısımdı. Nehir üzerinde Vietnamlılarla birlikte 30 dakika boyunca gezdik. Kayıklar epey dengesizdi ama kimsenin suya düştüğünü görmedik : )

 

İkinci Durak : Şehir Gezisi

Ben Nghe Caddesi

Ben Nghe Caddesi akşam üstü yürüyebileceğiniz son derece hareketli bir cadde, etrafta pek çok dükkan, kafe ve restoran var. Gözleriniz yukarlarda olsun, yol boyunca binaların üst katlarına konuşlanmış pek çok enteresan mekan görecesiniz.

Saigon Garden Pasajı

Ben Nghe Caddesini sonuna kadar yürüdüğünüzde karşınıza Saigon Garden Pasajı çıkacak. Bu pasajın içinde de yine irili ufaklı dükkanlara ve kafelere rastlayacaksınız.

Üçüncü Durak : Akşam Yemeği

Vietnam House Saigon

Hem Vietnam hem de dünya mutfaklarından lezzetli yemekleri bu restoranda tadabilirsiniz. Restoranın geleneksel dekorasyonuna hayran kalacaksınız.

Lemon Grass Restoran

Geleneksel Vietnam mutfağını tadabileceğiniz başka bir restoran daha, lokal halkın gittiği son derece şık ve sempatik bu restorana mutlaka uğrayın.

 1. Gün

İlk Durak : Hanoi ve Ha Long Bay Yolculuğu

Ha Long bay bir körfez ve buraya ulaşmak için öncelikle Hanoi şehrine gitmeniz gerekiyor. Hanoi’den körfeze araba ile 3 saatlik bir yolculuk ile ulaşabiliyorsunuz. Ardından cruise’lar ile 1veya 2 gecelik körfez turlarına çıkıyorsunuz. Hanoi’deki oteller cruiselerle birlikte çalışıyor. Önceden otelden turu alarak tüm transfer ve crusie konaklamanızı ayarlayabilirsiniz. Böyle yapmazsanız oteli, ulaşımı, cruise’i ve döndüğünüzde tekrar oteli ayrı ayrı rezerve etmeniz gerekir. Biz Ha Long körfezini keşfetmek için  Orchid Crusie’u tercih ettik. Anlaşmalı olduğu Apricot Hotel merkezi bir konumdaydı. İlk gün Hanoi’de konakladık. İkinci gün sabah transfer ile Ha Long’a ulaştık. Cruise turumuz başladı ve gece cruise’da konakladık. Ertesi gün tekrar transfer ile Hanoi’ye döndük ve bir gece daha Hanoi’de konakladık.

İkinci Durak : Hoan Kiem Gölü

İlk olarak Hoan Kiem gölünün kıyısında yürüyerek başlayın, bu gölün hem doğal manzarası hem etrafındaki tarihi yapılar inanılmaz. Gölün etrafı parkla kaplı sabahları parkta tai chi yapan veitnamlılar görebilir ve onlara katılabilirsiniz

Göle gittiğinizde gölün tam ortasında ki Turtle Tower size uzaktan göz kırpacak. Yolun sonunda ise Ngoc Son Temple’ı göreceksiniz. Bu tapınağa kırmızı bir köprü üzerinden ulaşacaksınız.

Üçüncü Durak : Dong Xuan Market

Bu market Vietnam’la ilgili her şeyi bulabileceğiniz son derece eğlenceli bir market.

Dördüncü Durak : Green Tangerine Hanoi Restaurant

 4. Gün

İlk Durak : Ha Long Bay

UNESCO Dünya Mirasları arasında yer alan Ha Long körfezi yemyeşil bir körfez. Buraya geldiğinizde kendinizi cennete gelmiş gibi hissedeceksiniz. Crusie yolcuğu son derece keyifli bir yolculuk oldu. Bu yolcuk sırasında sizi körfezde kano keyfi, bambu teknelerle mağara ve köyler ziyaretleri, yemek workshopları ve gün doğumunda güvertede tai chi gibi aktiviteler bekliyor.

 

 1. Gün

İlk Durak : Bat Trang: Porselen köyü

Hanoi’nin biraz dışında bir porselen köyü bulunuyor. İçinde el boyamasından biblolar, tabaklar, lambalar ve mobilyalar var. Bunun dışında yine el yapımı bakır egzotik çiçekler ve dekorasyon malzemeleri var. Fiyatlar çok hesaplıydı en son gelecekte bir ev inşa edersek diye ejderha şeklinde çatı kiremitleri aldım, o noktada Deniz bizi köyden çıkardı 😊

 

İkinci Durak : Tren yolu

Hanoi’de çok dar bir sokağın ortasından geçen bir tren yolu bulunuyor. Sokağın sağında solunda evler ve bu evlerde aktif bir şekilde devam eden bir hayat var. Sokağın sakinleri rayların üzerinde oturup yemek yiyor, çamaşır yıkıyor ve yemek pişiriyorlar. Tren geleceği zaman da toparlanıyorlar. Bu sokağı mutlaka ziyaret edin. Sokak Le Duan ve Kham Tiem sokakları arasında yer alıyor.

Üçüncü Durak : Red Bean Restaurant

Dördüncü Durak : Old Quarter, Hoan Kiem gölü, Bia Hoi Junction civarı geceleri son derece hareketli oluyor. Bu bölgelerde güvenle gezebilirsiniz. Gençler yoğun bir şekilde Bia Hoi Junction’de yer alan barlarda takılıyor. Özelikle bir mekan önermiyoruz zira hepsi birbirine benziyor ve hepsi çok eğlenceli görünüyor

4 Comments Add yours

 1. görmeyi çok istediğimiz bir ülke… bu güzel yazınız için teşekkür ederiz, ellerinize emeğinize sağlık. İki gezgin aşığında dediği gibi; gezin, gezin, dönün.

  Liked by 1 person

 2. Duygu says:

  Yaaa ne güzel çokk beğendim yazınızı😍 maşallah size daha çok gezmeleriniz olsun inşallah. Darısı başıma

  Liked by 2 people

  1. Çook teşekkür ederizzz 😊😊❤️

   Liked by 1 person

 3. thestravager says:

  You’ve got some great shots.!

  Liked by 2 people

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s