Kamboçya

2 Günde Siem Reap, Kamboçya

1.Gün

İlk Durak : Angkor Wat

724facbc-24ba-4e68-87c5-d7810c3ba823 (1)

Banyan ağaçları arasına saklanmış Angkor 9. ve 13.yüzyıllarda hüküm sürmüş  Khmer krallığının başkenti. Krallık yüzyıllarca zenginlik ve refah içinde yaşamış fakat zamanla komşu ülkelerden gelen saldırılara dayanamamış. 13. Yüzyılın sonlarına doğru saldırılar nedeniyle kral ve halkı şehri terk etmiş.

Bu terk edişin ardından şehir 4 asır boyunca ormanın ortasında kalakalmış. Bu sırada doğa boş durmamış ve krallığın üzerinde dev bir orman örmüş.. Tıpkı dünyanın sonunu anlatan bilim kurgu filmlerindeki gibi binaların ve heykellerin üzerini ağaçlar kaplamış. Banyan ağaçlarının kökleriyle kaplı heybetli yapılar burayı her yerden daha esrarengiz ve gizemli bir hale getirmiş.

Asırlar sonra 1858’de Fransız kaşif Henri Mouhot tarafından yeniden keşfedilmiş. Bu tarihten sonra pek çok kazı çalışması yapılarak şehri ziyarete açmışlar. Şu an pek çok ülke banyan ağaçlarının yuttuğu bu antik kenti kurtarmak için çalışmalar yapıyor.

Angkor krallığı tüm Kamboçya’ya yayılıyor. Kamboçya’da 200’e yakın tapınak var. Bunların en önemlisi ise Angkor Wat. Gün doğumunu Angkor Wat’ta izlemek oldukça populer, yüzlerce insan gün doğumunu izlemek için her gün buraya geliyor.

Bu şehirde gün batımını izlemek de oldukça popüler, bunun için dağın tepesinde yer alan Phnom Bakheng’e gitmeniz gerekiyor. Phnom Bakheng’e filler ile dağ yolundan ulaşabiliyorsunuz.

Angkor’da göreceğiniz bazı binaları Tomb Raider ve Indiana Johnes gibi Hollywood filmlerinden hatırlayabilirsiniz. Kamboçyalılar tapınakları bu filmlerin adları ile anıyor.

 

Şehirde bulunan ana tapınakları ve yapıları kısa bir turla 1 gün içinde gezebilirsiniz. Ancak tüm şehri gezmek isterseniz 1 hafta ayırmanız gerekiyor. Her iki geziyi de yerel tur şirketleri ile organize edebilirsiniz.

2.Gün

ilk Durak : Şehir Gezisi

Siem Reap, çokça turistin olduğu kendinizi son derece güvende hissedeceğiniz kimsenin kimseyi rahatsız etmediği küçük bir şehir. Sadece bir günde tüm caddelerini ve dükkanlarını hızlıca gezebilirsiniz.

Şehri yürüyerek veya tuktuklarla keşfedebilirsiniz. Gün boyunca yerel lezzetler tadıp, $1 dolara masaj yaptırabilir, egzotik kahveler içip, el yapımı hediyelikler alabilirsiniz.

Yerlisinden Restoran Önerileri : )

Ülke son zamanlarda Türkiye’den, Avrupa’dan ve Avustralya’dan göç alıyor. Sokaklarda gezerken 1 Avustralyalı ile tanıştık. Kendisi 3 yıldır burada yaşıyormuş ve burada Little Red Fox adında bir kafe işletiyormuş. 3 yılda tam bir Kamboçyalı olmuş, aşağıda paylaştığımız önerilerinin çoğunu ondan aldık. Bu restoranlarda yerel lezzetleri son derece şık restoranlarda uygun fiyatlara deneyebilirsiniz.

Bu arada güzel bir kahve içmek isterseniz mutlaka Little Red Fox’a uğrayın!

 • Kamboçya mutfağını kendi tarzıyla sunan Malis restoran favorimiz oldu.

jklj.jpg

photo credit: Malis

 • Viroth Otel’in restoranında Muz yaprağı çorbasını mutlaka denemenizi tavsiye ederiz.
 • Kamboçyalı öğrencilerin çalıştığı Spoons Restoran’da yerel yemekleri tadabilirsiniz.
 • Avrupa esintileri olan Le Malraux’da bir şeyler için! Bu restoranın etrafında alışveriş yapabileceğiniz dükkanlar da var.
 • Kızarmış akrep, çekirge, örümcek gibi bilumum haşereyi denemek isterseniz Old Market veya Angkor Night Market’e gitmeniz gerekiyor.

Eğer yemek pişirmekten hoşlanıyorsanız oldukça keyifli yemek workshopları var, workshoplara katılıp keyifli saatler geçirebilirsiniz.

Sojourn villalarında Beyond Unique Escapes in organize ettiği workshoplara $26 ödeyerek katılabilirsiniz.

photo credit: sojournsieamreap

Cooking-class-2-1 (1)

mlk

Ayrıca Taste Siem Reap tur şirketi ile anlaşarak tuktuklarla private yemek turlarına katılabilirsiniz.

Bar:

Pub Street bölgesinde yan yana dizilmiş pek çok bar var. Mekanlardan dışarı taşan müzik sesleri, neon ışıklar, dans edip şarkı söyleyen insanlar, seyyar barlar burayı bir açık hava diskosuna dönüştürüyor.

jkj.jpg

Bu sokakta ilginç olan şey neredeyse her barın yanında bir masaj salonu olması, salonların camları sokağa açılıyor, bir yandan dans ederken bir yanda da ayaklarına masaj yaptıran yan yana dizilmiş insanları görebilirsiniz 😊

Barlar arasında tavsiye ettiğimiz mekanlar;

 • Miss Wong
 • Wild Coctail Bar
 • The Village Cafe

Masaj

Bu şehirde masaj salonu bulmak su bulmaktan daha kolay 😊 Dolaşırken adım başı bir masaj salonu görebilir ve yorulduğunuzu hissettiğiniz her an masaj yaptırabilirsiniz. Bazı yerlerde masaj $1 dan başlıyor.

Ayaküstü masajların dışında kendinizi kral ve kraliçeler gibi hissedeceğiniz SPA lar var. Benim favorim Bodia Spa oldu. Ayrıca bu SPA’nın hediyelik dükkanından yerel egzotik sabunlar, keseler ve kremlerde alabilirsiniz.

Alışveriş:

Kamboçya’da yerel üretimi destekleyen fonlar bulunuyor. Bu fonlar vasıtasıyla geleneksel Kamboçya el sanatkarlarının ürünlerin satıldığı pasajlar açmışlar. Aklınıza gelebilecek her türlü hediyelik eşyayı aşağıda belirttiğimiz yerlerden alabilirsiniz.

 • Kandal Village
 • Siem Reap Night Market
 • Psar Chaa- Old Market
 • AHA Fair Trade Village
 • Artisans Angkor

Kısa Kamboçya Tarihi

Kamboçya, Khmer Krallığı zamanında sahip olduğu zenginliği ve gücü uzun yıllar önce kaybetmiş. Krallığın ardından Fransız sömürgesi olmuş ve daha sonra bağımsızlığını ilan etmiş. Ardında 1976’da Allahın cezası Pol Pot’un liderliğini üstlendiği Kızıl Khmerler ülkeyi ve insanları akıl almaz bir felakete sürüklemiş. Kızıl Khmerler 3 yıllık iktidarları boyunca tahminen 1.700.000 insanı türlü işkence ile katletmiş. Özelikle okur yazar vatandaşları hedef alan Kızıl Khmerler sadece gözlük taktıkları, beyaz tenli oldukları ve yabancı dil bildikleri için insanları öldürmüşler. Bu katliamlar Vietnam’ın ülkeyi işgal etmesine kadar sürmüş ve 1998’de Pol Pot’un ölümüyle birlikte tamamen sona ermiş.

En İyi Sezon

Kamboçya Kasım ve Mart döneminde kış mevsimi yaşıyor, en düşük sıcaklıklar ve en az yağış bu dönemde yaşanıyor dolayısıyla yüksek sezon bu tarihlere denk geliyor. Bununla birlikte Kamboçya’ya çok fazla turist geliyor, bu durum rahat rahat dolaşmanıza ve restoranlarda yer bulmanıza engel olacaktır.  Biz her yeri düşük sezonda ziyaret ediyoruz, bu sayede hem fiyat avantajı yaratıyoruz hem de kalabalıkla uğraşmak zorunda kalmıyoruz. Fakat bunun bize geri dönüşü bu gibi ülkelerde çok yüksek nem ve sıcaklık oluyor

Dikkat!

 • Yanınıza sivrisinek kovucu spreyler alın ve daha uçaktan inmeden spreyi uygulayın. Seam Reap’in etrafı bataklıklarla dolu bu nedenle çok fazla sivrisinek var.
 • Ülkenin kendine ait bir para birimi var ancak ülkenin tamamında dolar kullanılıyor. Dolar kullanımı o kadar yaygın ki ödemeyi kendi para birimleriyle yaptığınızda kafaları karışıyor, para üstünü yalnızca dolar olarak verebiliyorlar. Bu nedenle dolarla gitmeniz yeterli olacaktır.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s