Panda Özel

IMG_5981 (2)

Çin’de pandaları hayvanat bahçelerinde ziyaret edebileceğiniz gibi “Panda Base’lerde” de görebilirsiniz. Ülkede 2 büyük Panda Base var. Biri Chengdu şehrinde. Sabah erken saatlerde ziyaret etmeniz gerekiyor çünkü pandalar günün önemli bir bölümünü uykuda geçiriyor. Sabah 08:00 gibi başlayacağınız turu hızlı tempo ile 10:00’a kadar tamamlamanız gerekeli, zira parkın bir ucundan bir ucuna gidene kadar pandalar rüyalara dalıyor.

Güzel Haber: Pandaların nesli artık tükenmiyor! WWF pandaları nesli tükenmekte olan hayvanlar listesinden çıkardı. Çok ilginç bir şey öğrendik, dünya üzerindeki tüm hayvanların bir yaşama süresi olurmuş, Pandalar bu süreyi bir kaç yüzyıl aşmışlar. Özelikle son 50 yıldır insan emeği ile çok iyi imkanlarla bakılıyorlar. Bu base’in kuruluş amacı zor durumda olan pandaların bakımını sağlamak ve daha sonra tekrar doğaya dönmelerini sağlamakmış. Fakat pandalar bakımın ardından doğaya bırakıldığında beslenmiyor ve hayatta kalamıyorlarmış.

Araştırmalara göre pandalar eskiden sadece otobur değillermiş, geçmiş yıllarda balık, kuş gibi canlıları avlayıp bunları tüketirlermiş. Ancak zamanla bu özeliklerini terk edip sadece bambu yemeye başlamışlar. Şimdilerde bambuları kabuklarından ayırıp yemeğe bile üşeniyorlar. Base’deki bakıcılar bambuları soyarak veriyorlar. Bu baslerde pandalara gerçekten bebekler gibi bakıyorlar. Çin’de şımarıklık yapan çocuklar için bir deyim bile var: ‘Panda gibi olma!’

Bunun dışında ilginç olan diğer bir bilgi ise pandalar doğduklarında yaklaşık 18 cm oluyorlar. Bu kadar büyük bir hayvanın bu kadar küçük yavrusu olması oldukça enteresan . Pandalar doğum yaptıklarında yavrularını artık tanıyamıyorlarmış. Yavrunun ne olduğunu anlamayıp sağa sola fırıldatıyorlarmış. Hal böyle olunca bakıcılar panda yavrularını annelerinden alıp 3 aylık oluncaya kadar özel odalarda büyütüyorlar. Yani şu an pandalar avlanmıyor, yemiyor ve çocuklarına bakamıyorlar..

Çin’deki bu panda baselerinde gönüllü olarak çalışabiliyorsunuz. Bir gün boyunca bir pandanın bakımını üstlenebiliyorsunuz. Ama bu pandalara dokunabileceğiniz anlamına gelmiyor. Eğer pandalara dokunmak istiyorsanız 300 dolar gibi bir para ödemeniz gerekiyor. Bu meblağ karşılığında 30 saniyeliğine bir pandayı kucağınıza alıp fotoğraf çekebiliyorsunuz.

Bu meblağ çok çılgın görünse de bu kadar yüksek olması aslında bilinçsiz bir karar değil, bin bir emekle büyütülen pandaların insanların elinde oyuncak etmek istemiyorlar. Bununla birlikte buradan gelen gelir pandaların bakımında önemli bir rol oynuyor.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s