Pekin, Çin

IMG_6039 (1)

4 Günde Pekin

1.Gün

İlk Durak : Yasak Şehir

İmparatorluk döneminde halkın, imparatorun şehrine girmesi yasakmış. Çünkü imparator halkından korkuyormuş. Bu nedenle de sarayın olduğu bu bölge “Yasak Şehir” olarak adlandırılmış. Yasak Şehrin inşasına 1400’lü yıllarda başlanmış. Bugün şehir yaklaşık 700.000 m2’lik bir alana yayılmış ve içinde yaklaşık 400 adet tarihi yapı bulunduruyor.

Yasak Şehir Pekin’in tüm yapıları gibi şaşılacak derecede iyi korunmuş durumda öyle ki her an bir hanedan üyesi ile karşılaşacak gibi hissediyorsunuz.

Saray içinde pek çok müze var. Bu müzeler arasında en çok saat ve mücevher müzeleri dikkat çekiyor.

IMG_8590

İkinci Durak : Tiananmen Meydanı

Bu meydan bilinen en büyük şehir meydanı olarak geçiyor. Meydan yasak şehrin girişinde yer alıyor bu nedenle de ziyaretinizi Yasak Şehirle aynı gün yapmanız mantıklı olacaktır.

Bu meydanın tanık olduğu pek çok tarihi olay var, bunlardan en önemlisi ise 1989 yılında gerçekleşen işçi ve öğrencilerin önderlik ettikleri Tiananmen Meydanı Olayları. Bu olaylar ne yazık ki hükümet tarafından çok kanlı bir şekilde bastırılmış. Olaylarda 2000-3000 eylemcinin öldürüldüğü söyleniyor.

Meydanı, tanklara meydan okuyan bu adamın fotoğrafı ile hatırlarsınız.

RTXFCY9

Photo Credit:Public Radio International

2.Gün

İlk Durak : Yazlık Saray

Yazlık saray benim Çin’de en sevdiğim yer oldu. Burayı sadece bir saray olarak düşünmeyin burası oldukça büyük bir alan. Tamamını gezmek için neredeyse 1 gün ayırmanız gereken 280 hektarlık küçük bir şehir! Saraya kara yolundan ulaşabileceğiniz gibi Kunming gölünden geleneksel tarzda üretilmiş ejderha tekneleri ile de ulaşabilirsiniz. Oldukça romantik olan bu turda; sarayı, bahçeleri, köprüleri uzaktan seyretmeniz ve fotoğraflamanız mümkün olacaktır.

IMG_0409

İkinci Durak : Wangfujing ve Qianmen Caddeleri

Tüm gün son derece hareketli olan bu 2 caddeye de mutlaka uğramanızı tavsiye  ederiz. Her ikisi de hem yemek hem de alışveriş için son derece ideal. Çin’de örümcek, akrep, yılan, çekirge hatta görüpte tanıyamayacağınız her türlü canlının pişirildiği bir sokak var. Bu sokakağı görmek isterseniz Wangfujing caddesine gitmeniz gerekiyor. Ben o sokakta şişe geçirlmiş hayvalardan birinin hala canlı olduğunu görünce büyük çoğunlukla gözlerim kapalı yürüdüm 🙂

 3.Gün

İlk Durak : Hutonglar

Yaklaşık 800 yıllık geçmişi olan Hutonglar, içinde tek katlı eski Çin evlerin olduğu dar sokaklardan oluşuyor. Çinliler bu evlerde uzun yıllar yaşamış. Ancak sonraları bu eski evler terk edilip büyük apartmanlara taşınılmış. Bu sokaklar şimdilerde yeniden popüler olmuş, her köşede dükkanlar, kafeler ve restonranlar var. Hutonglar sosyal hayatta ciddi rol oynuyor. Sokakları yürüyerek keşfedebileceğiniz gibi geleneksel bisiklet turlarına da katılabiliyorsunuz.  

En popüler Hutonglar:

1-Beiluoguxiang

2-Dashilar

3-Dongsi

IMG_0402 (1).jpg

 İkinci Durak : Cennet Tapınağı/ Temple of Heaven

Çin’in en büyük tapınağı olan Cennet Tapınağı yaklaşık 500 yıldır hizmet veriyor. Tapınak Ming hanedanlığı döneminde dünyanın düz, cennetin ise daire olduğu inancı temel alınarak inşaa edilmiş.

Bu tapınağı özellikle sabah saatlerinde ziyaret ederseniz tapınağın bulunduğu park içinde kung fu yapan yerel halkı izleyebilirsiniz.

4.Gün

İlk Durak : Çin Seddi/Great Wall of China

İstilacı gruplara karşı korunmak üzere inşaa edilmiş Çin Seddi 2500 km uzunluğunda set duvarlardan oluşuyor. Çin Seddi ucu bucağı gözükmeyen muazzam bir manzarının ortasında tüm heybeti ve gizemiyle görülmeyi bekliyor.

Çin Seddi’ne gitmeden bilmeniz gereken 3 Şey:

1-Kamp Kurun: Çin Seddi’nin üzerinde kamp kurmak mümkün ancak bizim böyle bir imkânımız olmadı. Bu büyülü atmosferde kamp kurmak kulağa çok etkileyici geliyor. Kamp kurmak için yerel turizm firmaları ile görüşebilirsiniz.

2-Yanınıza su ve yiyecek alın: Çin Seddi’nin duvarları etrafında hiçbir yaşam belirtisi yok. Özellikle havanın sıcak olduğu dönemlerde yanınıza su ve atıştırmalık bir şeyler alın.

3-Doğru zamanı ve doğru bölgeyi seçin: Çin seddi her yıl turist akınına uğruyor. Fotoğraflarınızda aşağıdaki gibi yüzlerce turist olmasını istemiyorsanız gideceğiniz tarihi doğru seçmelisiniz 🙂 Eylül ayı en rahat gezebileceğiniz dönem, doğru bölgeye gitmek için yerel turizm firmaları ile mutlaka görüşün.

Photo credit: ChinaSmack

guoqing1

İkinci Durak : Beihai Park

Nilüferlerle dolu bir gölde tekne turu yapmak, sokak dansçılarını seyretmek ve huzur dolu bir yürüyüş yapmak isterseniz bu görkemli parka mutlaka gitmenizi öneririz. Eskiden imparatorluğa ait olan park 1925 yılında kurulmuş ve yaklaşık 71 hektarlık geniş bir alana yayılmış.

Parkın içinde tarihi pavilonlar, köprüler, tapınaklar var. Bunlardan en görkemlisi Dalai Lama’nın zamanında  ziyaret ettiği White Pagaoda tapınağı. Halen aktif olarak çalışan bu tapınakta bir seremoniye denk gelmeniz mümkün.

IMG_0405.jpg

Eğer hala vaktiniz kalırsa aşağıdaki duraklar da ilginizi çekebilir;

  • Temple of Confucius
  • Beiijing zoo
  • Drum Tower
  • Bell Tower

Bonus Durak:

F.R.I.E.N.D.S Central Perk

Çin’liler Friends dizisini çok seviyor. Biz de dizinin büyük hayranıyız, kafenin varlığını duyunca hemen koşup gittik.  Nerdeyse orijinalinin aynısı kendimizi adeta dizinin içinde kahve içiyormuş gibi hissettik 🙂

Adres: 53 Chengdy Rd, Haidian Qu, Beijing Shi, China

IMG_0406.jpg

Kısa Çin tarihi;

Çin’in köklü tarihi M.Ö’ye dayanıyor. Çin, tarihi boyunca pek çok hanedanlık tarafından yönetilmiş 1949 yılı itibariyle Çin Komünist Partisinin idaresi altına girmiş. Hükümetin başkanlığını Mao Zedong yapmış. Uzun yıllar batıya kapılarını kapayan Çin, Mao’nun ölümünün ardından dışarıya açılmış. Bugünlerde küresel markaları her köşe başında görmeniz mümkün.

En iyi sezon:

Çin gerçekten de çok kalabalık o nedenle yüksek sezonda gitmek hiç iyi bir fikir değil. Pekin’i en rahat ziyaret edeceğiniz zaman Eylül ayı olabilir.

Mutlaka Yapın:

  • Kaldığınız otelden otelinizin adını ve adresini bir kağıda çince yazmalarını isteyin ve bu kağıdı yanınızdan ayırmayın. Çin’de neredeyse kimse İngilizce konuşmuyor. Derdinizi anlatacak birini bulmak oldukça zor. Eğer bulunduğunuz yerde taksiler sizi almıyorsa herhangi bir otelin lobisine gidip size taksi çağırmalarını isteyebilirsiniz.
  • Kendinize Jade/yeşim taşından bir aksesuar alın. Eski Çin’de bu taşların gençliği koruduğuna inanılıyor. Kral ve kraliçeler gömülürlerken ceplerine jade taşlarından konulurmuş böylelikle bedenlerin hiç çürümeyeceğine inanılırmış.
  • Çin’e özel kırmızı lacquer ağaçlarından oyularak üretilmiş aksesuarlardan satın alın. Bu ağaç Çin kültüründe oldukça önemli bir yer tutuyor. Ziyaret ettiğiniz çoğu sarayda bu ağaçtan ince ince işlenerek hazırlanmış pek çok objeye rastlayacaksınız.
  • Pekin ördeği yiyin, gerçekten çok lezzetli.
  • Silk Market’e gidin. 1. kalite imitasyon çanta ve kıyafetlerin satıldığı bu alışveriş merkezine sırf görmek için bile mutlaka uğrayın.
  • Chengdu şehrinde yer alan Panda Merkezini ziyaret etmek için zaman ayırın.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s